Изборът на подходяща детегледачка може да се окаже наистина труден
Търсене на детегледачка. Снимка: Shutterstock
В забързаното ежедневие все повече родители осъзнават, че имат нужда от помощ в отглеждането на децата. Невъзможността да балансират между семейството и професията ги тласка към опцията да намерят жена, която да поеме част от грижите, но и да могат да ѝ се доверят изцяло.
Пътят към намирането на бавачка е често дълъг и емоционално изтощителен, но добрата новина е, че има начини да направите търсенето малко по-лесно. Експертите са съгласни с две основни неща: проверка на миналото и проследяване на препоръките.
Ето и пет фундаментални въпроса, които те предлагат да зададете на потенциалната детегледачка, преди да я наемете, и пет отговора към тях, които трябва да накарат родителя да се замисли.
Бавачка играе с децата. Снимка: Shutterstock
Повече от всичко родителите искат да са сигурни, че децата им са в безопасност при своя настойник. Джада Рашоун, която работи като професионална детегледачка, съветва родителите да поставят изискване към всички кандидати да имат актуални сертификати за безопасност, като например такъв за първа помощ.
Освен това тя препоръчва в процеса на интервюто да се задават конкретни въпроси, свързани с безопасността. Също така предлага на родителите да поискат примери за това как гледачката се е справяла с минали кризи, което ще им помогне да разберат по какъв начин би подходила към евентуални бъдещи спешни случаи.
Важно е също така да се прецени способността на кандидатите да търсят медицинска помощ при нужда. Ако кандидатът изглежда неуверен, притеснен или неподготвен, когато отговаря на подобни въпроси, това може да е знак, че не е подходящ за работата.
Това може да изглежда прост въпрос, но отговорът на потенциалния детегледач може да разкрие много за това дали той е подходящ.
Много е важно, каква е мотивацията на човека да избере този конкретен професионален път. Най добрите отговори са: „да помагам на децата да растат, да се развиват, да учат, да постигат успехи и да бъдат уверени в себе си“.
Но пък ако чуете нещо от сорта на: „Децата ме харесват“ или пък „Ще бъде забавно“, по-добре не доверявайте детето си на такъв човек.
Д-р Сара Фрейзър, психолог от Лос Анджелис, посочва, че когато става въпрос за бавачки, голямото предимство за един родител може да се окаже проблем за друг.
„Исках човек, който да бъде внимателен, любезен, мил и уравновесен“, разказва д-р Фрейзър за собственото си търсене на детегледачка. „Познавам други хора, които пък търсеха такъв, който да е креативен, малко шеговит и игрив. За мен това нямаше такова значение“.
Ако потенциален детегледач не отговаря на стила, който искате, не е проблем да продължите издирването. Но ако не сте сигурни какъв тип детегледач търсите, може да е от полза да поканите няколко от кандидатите на среща и да видите как детето ще реагира на тяхното присъствие.
Родителите на деца с увреждания, хронични заболявания или други медицински проблеми вероятно трябва да вземат предвид допълнителни фактори при избора на детегледач.
Според експертите, семействата трябва да говорят с кандидатите за тяхната информираност, когато става въпрос за специфичните нужди на детето. Например, ако става въпрос за дете с аутизъм, те трябва да попитат потенциалната детегледачка за нейната осведоменост относно аутизма, как тя може да повлияе на развитието на детето и на неговото поведение и контролиране на емоциите.
Поради тази причина е добре да попитате кандидатите за техния образователен ценз. Разберете дали са преминали някакво обучение по психология на развитието или са изкарали някакъв вид сертификационни програми за работа с деца със специални нужди.
Но дори кандидатът да има обучение или опит с конкретното състояние или нужда на детето, това не означава непременно, че този човек е подходящият. Все пак всяко дете е различно.
Интервю с детегледачка. Снимка: Shutterstock
Експертите са единодушни, че е изключително важно детето да се срещне с потенциалния детегледач в определен момент от процеса на интервюто за т. нар. „детски тест“. За таза цел, родителят трябва да покани кандидата в ден, в който ще бъде вкъщи, за да може да го наблюдава как комуникира с детето.
Добър знак е, ако детето иска да държи ръката на кандидата или пожелае да му покаже играчките си още при първата среща. Но не всяко дете ще се зарадва веднага на нов човек.
Наблюдавайте изражението на лицето на детето си и езика на тялото му. Изглежда ли твърде напрегнато или потиснато? Ако е така, този човек най-вероятно не е подходящ за вас.
Дори и тогава семейството може да се сблъска с някои малки проблеми.
Д-р Фрейзър обяснява, че периодът на приспособяване, който може да включва тревожност от раздяла с родителите, е нормален след наемането на детегледачка.
Реакциите при раздялата могат да бъдат доста интензивни, но често отшумяват сравнително бързо, след като детето премине през този преход. То може да прояви бурни протести преди раздялата с родителя, но би трябвало да се възстанови след около 10-20 минути. От този момент нататък всичко започва да функционира нормално, дори и в отсъствието на родителя.
Въпреки това, ако тези реакции продължават в продължение на четири до шест седмици, трябва да опитате с друг възпитател. Ако се окаже, че един човек не е подходящ, можете да направите друг избор, колкото и досадно да е започването на процеса отначало. Все пак най-важно е детето да се чувства спокойно и да бъде в сигурни ръце.
Елена Николова по материали от Parents
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари